VEKTORA'DAN HABERLER

Vektora, BThaber Son Sayısında!

Vektora Bilişim Teknolojileri Genel Müdürü Turgay Piyadeoğlu, Bthaber son sayısında perakende sektörünün dijitalleşmesi  hakkında önemli değerlendirmelerde ve önerilerde bulundu.

Gerek Omni-channel uygulamaların gerekse aka ofis uygulamaların bir dijital stratejiye dayanarak uygulanması gerektiğini belirten Piyadeoğlu, dinamik olan bu sektörün çok fazla veri ürettiğini ve üretilen bu büyük verilerin doğru teknolojik araçlarla ve yatırımlarla yönetilmesinin öneminin de büyük olduğunu vurguladı.

Dijital dönüşümün en yoğun yaşandığı sektörlerden birinin Perakende sektörü oladuğunu belirten Piyadeoğlu, tahminlere göre, 2020 yılı itibariyle 9 milyar kişinin mobil kullanacağının, 50 milyarın üzerinde cihazın birbirine bağlı olacağının tahmin edildiğini söyledi. Bu ön görüler ve günümüzdeki var olan durum değerlendirildiğinde, tüketicinin merkezde olduğu yapılara ihtiyaç olduğunu belirtti.

Piyadeoğlu sözlerine şöyle devam etti: “Perakende sektöründe gıda, elektronik, kitap/film/müzik, giysi ve ayakkabı, ev aletleri gibi birden fazla mağaza içeriğine göre tüketici davranışları farklı olmakla beraber dikkate alınması gereken teknolojik yaklaşımlar benzeşmektedir. Perakende sektöründeki firmalar, omni-channel uygulamaları başarıyla hayata geçirmeli. Tüketici akıllı telefonlar, pc'ler, sanal/fiziksel mağaza, giyilebilir teknolojiler, dijital medya, kiosk, tablet, fiziksel kataloglar gibi birçok kanalda tutarlı ve aynı veriye ulaşabilmelidir. Aynı zamanda firmaların da tüketiciyi tüm bu kanallardan yakalama ve benzer içeriği sunmaları gerekmektedir. Tüketicinin 360 derece tanınması, tüketiciye özel promosyon ve içerik sağlanması gibi tüketicinin kalıcı olmasını sağlayacak yöntemlerin uygulanması ve bütün bunların gerçekleşebilmesi için kurumun dijital bir kurum haline gelmesi önemlidir. Bu noktada SAP Hybris Omni-channel ticaret çözümüyle biz de şirketlere, her kanaldan müşteriye erişmelerinde ve müşteri segmentasyonu yapabilmelerinde destek sunuyoruz.”

Dijital dönüşüm süreci öncelikle dijital bir strateji planını gerektirdiğinin altını çizen Piyadeoğlu, “Şirketler ihtiyaçları doğrultusunda sosyal medya, mobil uygulamalar, büyük veri (big data), bulut çözümler ve nesnelerin interneti( IoT) gibi dijital dönüşümün temel taşları olan teknolojik yaklaşımları kurumlarında uygulayacak yöntemleri belirlemeliler” dedi ve şirketlerin arka ofis uygulamalarının da belirtilen teknolojileri destekleyecek yapıda olmasının önemine değinerek sözlerini şu cümlelerle bitirdi: “Perakende sektörü dinamik yapısı dolayısıyla çok fazla veri üretiyor. Firmalar, yeni yatırımlarına doğru karar vermek için bu verileri toplayabilmeli, veriyi toplamanın yanı sıra bunu uygun şekilde işleyip doğru analizleri yapabilmeliler. Yani büyük veriden küçük veriye ulaşmak zorundalar. Bunun için de uygun firmaya uygun teknolojiye yatırım yapılmalı.”

webinar iletişim
Talebinizi İletin,
Size Hemen Yardımcı Olalım