Makine Öğrenmesi

Makine Öğrenmesi

Bilgisayarların sensör verisi veya veritabanları gibi veri kaynaklarına dayanarak öğrenmesini sağlayan algoritmaların tasarım ve geliştirme süreçlerini konu edinen bir bilim dalıdır. Yapay Zeka’nın alt kollarından biridir.

Kendi kendine öğrenen algoritmaları kullanarak veriden anlamlı sonuçlar çıkarmak bu işin katma değer yaratan kısmıdır. Büyük miktardaki verinin insan gücü veya manuel yöntemlerle analizi çok zordur, hatta bazen mümkün değildir. Buradaki amaç elimizde var olan veriden yararlanarak olası senaryolar için anlamlı“kestirimler” yapabilmektir.

Eski teknolojiler ile gerçek anlamda büyük veri işleme imkanları ve modeller oluşturup sonuç alabilmek pek mümkün olmadığı için en iyi yol, önce değerli bilgiyi doğal zeka ile “kestirmek” ve değerleri bilgiden çıkarımlar yaparak karar almak idi. Bugün az veya çok etkili olmasından bağımsız olarak her olaya ait milyonlarca veriyi teknolojik olarak işlemek, sisteme öğretmek, sistemlerin öğrenmesini sağlamak mümkün. Ve bunun sonucunda artık bir yüz tanıma uygulaması ile kişinin (bazı hastalıklar için) hastalığı olup olmadığını da çok yüksek doğruluk oranlarıyla tespit etmek mümkün olabilir.

webinar iletişim
Talebinizi İletin,
Size Hemen Yardımcı Olalım