Yetenek Yönetimi

Yetenek Yönetimi

 

Günümüzde işletmelerin, yetenekleri düzgün yönetemediği durumlarda, iyi bir rekabet ortamı yaratamadığı görülüyor. Araştırmalar gösteriyor ki, işletmelerin çoğunun gelecekteki pazar ihtiyaçlarını ve iş ortamlarını en uygun şekilde eşleştirmek için stratejik, küresel bir yetenek yönetimi çözümleri konusunda desteğe ihtiyaçları bulunuyor.

 

Gelişim planları, personel gelişimlerinin planlanması ve desteklenmesi için en önemli unsurların başında gelmektedir, aynı zamanda kariyer planlama için de önemli bir girdi oluşturmaktadır.

 

Yetenek yönetimi, çalışana uygun gelişim planı oluşturma ve kariyer planlama ile mümkündür. SAP Yetenek Yönetimi modülü, şirket içerisinde çalışan tüm yetenekleri tespit etme, geliştirme, şirket içinde tutma çalışmalarını üst seviyede destekleyen bir işlevdedir. Aynı zamanda, bu kişilerin doğru bir şekilde yönetilip, yönlendirilmesini içerir. Önemli görevlerde bulunan, şirket için kaybedilmesi riskli çalışanlar için yedekleme planlarının sistem üzerinde yapılmasını sağlar ve şirketin personel kayıplarından etkilenmeden, verimli bir şekilde faaliyetlerinin sürdürülmesine olanak sağlar.

KARİYER PLANLAMA

 

SAP'de kariyer planlaması ve değerlendirme sistemleri iç içedir. Kariyer planlamasında değerlendirme sistemlerinin sürece dahil edilmesi, şirkete maksimum fayda sağlar. Örneğin, SAP 'de yapılacak, yarıyıl değerlendirme ile, çalışanın ilk altı aydaki performansının değerlendirilmesini ve yılın kalanında mevcut hedeflere ulaşmak için atılması gereken adımların belirlenmesine ve  yarıyıl değerlendirmesi kariyer planlama toplantılarında gündeme gelen konuların paylaşılmasına olanak sağlar.

 

  • Bölümlerin mevcut organizasyon yapılarının değerlendirilirmesi, organizasyonel anlamda sorunlar ve bu sorunlara yönelik planların paylaşılması 
  • Yedekleme planları,  mevcut ve gelecekteki insan gücü ihtiyaçlarına göre yapılacak transfer ve atamaların planlaması
  • Kişi bazında güçlü ve gelişime açık yönlerin paylaşılması, kişinin ilişkide olduğu diğer fonksiyonların yöneticilerinden geri bildirim alınması ile sağlanır.

 

webinar iletişim
Talebinizi İletin,
Size Hemen Yardımcı Olalım