VEKTORA'DAN HABERLER

ORS'NİN S/4HANA ile ÜRETİMDE ve YÖNETİMDE BÜYÜK DİJİTAL DÖNÜŞÜMÜ

Vektora danışmanlığında gerçekleşen ve üretim sektöründe Türkiye’nin ilk S/4HANA projelerinden olan Ortadoğu Rulman Sanayi (ORS) SAP S/4HANA ERP projesini, ORS Üretim Planlama Müdürü ve SAP Program Yöneticisi Dr. Alptekin Demiray ile konuştuk. Demiray, projeye karar verme süreçlerinden canlı geçiş sürecine ve projenin kazanımlarına kadar detayları bizimle paylaştı.

Demiray, projeye SAP S/4 HANA'nın lansmanından bir kaç ay gibi kısa bir süre sonra başlamış olmalarına rağmen bu projeye çok inandıklarını, baştan beri başarıya odaklı olduklarını ve Vektora ile birlikte karşılıklı özverili çalışma ile projeyi tam hedefledikleri gibi başarıyla canlıya aldıklarını belirtti.

1982 yılında kurulmuş olan ORS, 2002 yılına kadar entegre olmayan çözümlerle iş süreçlerini yönetti ve 2003 yılında ilk ERP yatırımını gerçekleştirdi.Yerli bir ERP çözümü ile 2014 yılına kadar devam eden ORS’nin büyümesine paralel olarak şirket içi ihtiyaçları ve bununla birlikte uluslararası alanda faaliyet gösteren bir firma olarak müşterilerin ve sektörün ihtiyaçları da her geçen yıl arttı. Artan ihtiyaçlarını mevcut ERP çözümüyle karşılayamaz duruma gelen ORS, global çapta kabul görmüş bir yazılım ile yoluna devam etme kararı aldı ve SAP’yi seçti.

Demiray: "SAP, ERP sektöründe tartışmasız bir numara."

Bu noktada SAP’yi ORS’nin sürdürülebilirlik ilkesine en uygun çözüm üreticisi olarak gördüklerini dile getiren Demiray, SAP’yi tercih etme nedenlerini şöyle açıklıyor: “İlk ERP kullanmaya başlağımız 2003 yılından bu yana aradan geçen 12 yılda SAP, diğer ERP firmaları ile gerek pazar payı olarak, gerekse teknoloji olarak arayı açtı. Türkiye’de ciddi bir SAP danışmanlık kadrosu ve bu kadroların önemli seviyede proje deneyimi oluştu. Bu zaman zarfında ORS de büyüdü, ihtiyaçları arttı ve ORS'nin de ERP ile 12 yıl çalışan bir şirket olarak bilgi birikimi ve altyapısı SAP için hazır hale geldi. Bu nedenlerle 2014 sonunda SAP’ye geçiş kararı aldık. SAP dışında hiçbir alternatif ERP sistemi incelemedik, düşünmedik. Bunun sebebi, SAP’nin ERP sektöründe tartışmasız bir numara olması ve gelecekte de bunun böyle olacağına dair ORS’nin inancıdır.”

VEKTORA ile KEYİFLİ BİR PROJE SÜRECİ ve BAŞARI

ORS Üretim Planlama Müdürü Dr. Alptekin Demiray, danışmanlık firması olarak Vektora’yı seçme nedenlerini kapsam olarak en iyi

hazırlanmış, eforları en gerçekçi görünen, standart ile çözülebilecek her konuyu standart ile çözmeyi öneren, ERP deneyimine sahip  güçlü ekibi, danışmanlarının kalitesi ve iletişim yetenekleri olarak sıralıyor ve şöyle devam ediyor:

“Vektora’nın danışmanları bizim çalışanlarımızdan belki daha fazla bu projenin başarısı için çalıştı. Biz güzel bir harmoni yakaladığımızı düşünüyoruz. ORS’nin gerçekten ihtiyaçları neyse bu ihtiyaçları cevaplandıran, bunu da yaparken mümkün olduğunca SAP’nin standardıyla geliştirmeye gitmeden sorunumuzu çözmeye çalışan bir ekip vardı karşımızda. Bu bize ciddi anlamda güç verdi ve kesinlikle iki ayrı ekip olarak değil bütünleşmiş tek bir ekip olarak projenin başından sonuna kadar gidildi. Sonuç olarakta sorunsuz, başarılı bir canlı geçişe imza attık ve Türkiye’de üretim sektörünün ilk S/4HANA kullanıcılarından biri olarak yolumuza devam ediyoruz.”

 ORS'de Bugün ve Yarın için Sürdürülebilir Sistem: SAP S/4 HANA

SAP S/4 HANA yatırım kararı alarak ORS için sürdürülebilir bir sisteme yatırım yaptıklarını dile getiren Demiray, projenin kazanımlarıyla ilgili olarak şunları kaydediyor: “S/4 HANA geçişi ile ORS bünyesinde “in-house” geliştirilmiş yazılımları tamamen ortadan kaldırdık ve süreçlerimizi SAP kapsamında yönetmeye başladık. Böylece çalışana olan bağımlılığı büyük oranda ortadan kaldırıp, lokal yönetilen süreçleri entegre bir yapıya dahil etmiş olduk. Proje sonrası Excel’de takip edilen ve yapılan birçok işlem SAP ile yapılır hale geldi. Yapılamayan/yapılmayan bazı işlemler de SAP’nin yetenekleri sayesinde kolaylıkla yapılabilir hale geldi. Birçok süreç yeniden tasarlanarak verimsizlikler ortadan kaldırıldı ve süreçler “best-practice” hale getirildi. Müşterilerimizin ve tedarikçilerimizin büyük çoğunluğu SAP kullanıcısı olduğu için onlarla aynı dili kullanmaya başladık, bazı noktalarda B2B entegrasyonları için çalışmalar da başlattık."

Demiray, tüm bu kazanımların yanında projenin ORS'ye en önemli getirisinin ise, S/4HANA ile ORS’nin ihtiyaçlarını bugün ve yarın karşılayacak ,her zaman desteği bulunabilecek, yüksek teknoloji sürdürülebilir bir sistemin ORS’ye kazandırılmış olması olduğunu dile getirerek sözlerini noktalıyor.

 

webinar iletişim
Talebinizi İletin,
Size Hemen Yardımcı Olalım