VEKTORA'DAN HABERLER

Eczacıbaşı SAP TPM Projesi Başarıyla Canlı Kullanımda!

"Türkiye'nin en kapsamlı SAP TPM projelerini hayata geçiren Vektora SAP CRM ekibi başarılı SAP TPM projelerine bir yenisini daha ekledi."

Vektora’ nın Türkiye'de satış-dağıtım, marka yönetimi, üretim ve endüstriyel kanallarda lider konumda olan Eczacıbaşı Girişim bünyesinde Temmuz 2015’te başladığı SAP Trade Promotion Management (SAP TPM) projesi ilk fazı Ocak 2016’da canlı kullanıma alındı. 

Vektora’ nın deneyimli SAP CRM/TPM ekibi ve Eczacıbaşı Girişim’ in ticari pazarlama, satış , finans ve bilgi teknolojileri birimlerinin birlikte çalıştığı proje kapsamında, SAP TPM içinde yer alan fon yönetimi, promosyon planlama ve müşteri hak edişlerinin yönetimleri devreye alındı. Ayrıca e-fatura sistemiyle entegrasyon sağlanarak hizmet faturalarının doğru ve hızlı bir şekilde sisteme alınması sağlanan proje kapsamında, SAP TPM’in etkileşimde olduğu diğer modüller içinde; SAP ERP SD, SAP ERP FI, SAP ERP CO, SAP BW (hem raporlama hem de promosyon planlama amaçlı) ve Eczacıbaşı E-Fatura modülleri bulunuyor.

Eczacıbaşı Girişim SAP TPM Projesine Neden İhtiyaç Duydu?

2008 yılında SAP TPM’in daha dar kapsamlı olarak uyarlandığı Eczacıbaşı Girişim’de  2015 yılı başında Eczacıbaşı Tüketim Ürünleri grubu bünyesinde yer alan firmaların SAP ERP sistemlerinin birleştirilmesi ve süreçlerin revizyonu projesi (Harmoni) ile SAP TPM süreçlerinde de değişiklik yapılması gerekti.

Bu yeni projede hem yeni ERP süreçlerine uyumluluk hem de aktif olarak kullanılmayan fon yönetimi ve hak ediş modüllerinin devreye alınması süreç kapsamına alındı.

Girişim SAP TPM projesiyle hedeflenen sonuçlar; Vektora SAP CRM Uygulamaları Müdürü Mehmet Nizamoğlu tarafından, promosyon onay süreçlerinin gözden geçirilerek akışlarının hızlandırılması, promosyon harcama bütçelerinin planlanması ve takibi, hak ediş faturalarının doğru ve zamanında girilmesi, hak ediş faturalarının Eczacıbaşı’nın e-fatura sistemi ile entegre çalışarak hızlı ve doğru olarak işlenmesi, hak ediş ödemelerinin doğru ürün veya kategorilere yansıtılarak ürün karlılığın daha doğru hesaplanması ve her bir promosyon için ROI hesaplama altyapısının hazırlanması olarak belirtiliyor.

Projenin Devamında Neler Hedefleniyor?

Eczacıbaşı Girişim ‘de TPM projesi fazlara ayrıldı ve prjenin ilk fazında SAP TPM’ in Eczacıbaşı Tüketim ürünleri bünyesindeki şirketlerinin birleştirilen SAP ERP sistemine uyumluluğu ve fon ve hak ediş yönetimi süreçleri hedeflendi.

Projenin ikinci fazında ise distribütör altı kanallar için Bayi Otomasyon Sistemi (BOS) ile entegrasyon çalışması şimdiden kapsama alınmış olup, bu sayede hak ediş  süreçlerinin otomatik hale gelmesi hedefleniyor.

BOS ile entegrasyon sağlanmasıyla daha fazla noktaya analizi yapılabilir promosyon açılmas ve, bunlara ilave olarak promosyon ve hak ediş faturalarında onay süreçlerini hızlandırmak amaçlı mobil onay platformu hazırlanması hedefleniyor.

webinar iletişim
Talebinizi İletin,
Size Hemen Yardımcı Olalım