Vektora Cozum

VEKTORA BLOG

SAP IBP NEDİR ?

SAP IBP, SAP HANA üzerine kurulu Bulut çözümü olmakla beraber, yeni pazar beklentilerini, şirketler için talep kârlılığını maksimize ederek gerçek zamanlı tedarik zinciri yönetimi sunar. Bu yönetimi sağlayabilme amacıyla, satış ve operasyonel planlama, talep, stok, arz ve tepki planlaması ürünlerini birleştirerek tekil bir planlama ortamı sağlamaktadır.

Ana hedef, geleneksel satış ve operasyonel planlama süreçlerinde olduğu gibi sadece orta ve kısa vadede talep ve tedarik dengelemek değil; yeni ürün, Ar-Ge ve finansal göstergeler gibi faktörlerin doğrudan sürece dahil olduğu, stratejik hedeflerle örtüşen üst düzey bir planlama anlayışı getirmektir.

IBP, satış ve operasyonlar arasında entegre ve birleşik planlama sağlayarak, talep, stok, tedarik ve geri dönüş planlamasıyla ön panel analizi ve gözlem için tedarik zinciri kontrol merkezi geliştirmiştir. IBP ileri planlama süreçlerini, Web tarayıcı arayüzü ve Microsoft Excel olmak üzere iki ana arayüzde gerçekleştirir.

SAP Entegre İş Planlaması, yeni bir tip kullanıcı deneyimi ile gerçek zamanlı ön paneller, gelişmiş tahmini analizler, interaktif simülasyon, sosyal iş birliği ve Microsoft Excel bazlı tablolar sunmaktadır.

SAP HANA bellek teknolojisi ile güçlendirilen bu tedarik zinciri planlama çözümü, satış ve operasyonel planlama, talep, stok ve arz ile birlikte tedarik planlama ve stok optimizasyonu işlevlerini ortak bir platformda sunar.

5 modülden oluşan IBP’nin hedefi, geleceğe yönelik talep ve karlılık analizleri yaparak; kurumlara daha hızlı, daha verimli, daha akıllı ve daha karlı bir biçimde çalışma olanağı sunmaktır.

 

IBP Modülleri;

sap ibp

 • Talep Yönetimi: Kesin istatiksel tahminler geliştirme, kısa süreli taleplere örüntülü tanıma modeli ile karşılık verme, kısa süreli talepler için ürünlerin en doğru dağıtımını ve planlamasını sağlar.
 • Stok Yönetimi: Müşteri servisini geliştirme, işletme sermayesini optimize etme, stok verimliliğini arttırma, standardize edilmiş planlama süreci ile üretim planlama verimliliğini geliştirip satış dağıtım ve üretim maaliyetlerinin azaltılmasını sağlar.
 • Tepki ve Tedarik Yönetimi: Talepteki değişikliklere taktiksel ve operasyonel tedarik planlarıyla hızlıca geri dönüşü, simülasyonlar yürüterek en doğru kararın verilmesini ve satış siparişlerini dağıtımdayken bile düzenlenebilmesini sağlar.
 • Satış ve Operasyonel Planlama: Gelir artışını optimize edecek planlar geliştirilmesini ve pazar payının arttırılmasını, arz ve talep arasındaki dengenin kurulmasını, zamanında teslimatın tahmini sürecinin planlanmasının hızlandırılmasını sağlar.
 • Tedarik Zinciri Kontrol Kulesi: Tedarik zincirinde uyarıları ve öngörüleri uçtan uca gerçek zamanlı izleyerek; kullanıcıyı, süreçleri neden-sonuç ilişkisine bağlı olarak efektif ve doğru kararlar alınmasını sağlar. Baştan sona tedarik zincirinde yaşanacak problemleri, istisnaları anlık olarak tespit edebilme imkanı sağlarken, anlık yaşanan gelişmelere istinaden hızlı reaksiyon gösterebilme ve düzeltici aksiyon alabilme fırsatı sunar. Tedarik zincirinin tepki süresinin azaltılmasına da olanak tanır.

 

SAP IBP (SAP Integrated Business Planning) Çözümünün Avantajları Nelerdir?

sap ibp

 •  Talep, tedarik ve finansal veriyi eş zamanlı olarak tek model altında analiz eder.
 •  Kısa vadede kullanılabilir kapasite, malzeme kaynağı, talepler ve tedarik miktarı dengesini kurar ve kısa sürede çok sayıda farklı senaryoyu simüle eder.
 • Talepte oluşan anlık değişimleri zamanında fark ederek, doğru noktalara, doğru zamanlarda ve doğru biçimde müdahale eder.
 • Optimizasyon fonksiyonlarının getirdiği çözüm gücü ile tüm tedarik zinciri kısıtlarını dikkate alan optimum stok ve tedarik planlarını oluşturur.
 •  Grafiksel web önyüzleri, ileri analitik uygulamaları, interaktif yönetim fonksiyonları ve Excel tabanlı çalışma ortamları ile kullanımı kolay bir platform sunar. 
 • Değişen verinin yönetimini kolaylaştırır, verilerin aynı platformda oluşması sayesinde verilerin kolaylıkla birleştirilmesini sağlayarak anlık genel durum analizi imkanı sağlar.

 

webinar iletişim
Talebinizi İletin,
Size Hemen Yardımcı Olalım