BAŞARI HİKAYELERİ

Ege Fren BPC Projesi Başarı Hikayesi

Tayfun ÜZEL  -Genel Müdür Yardımcısı - Lojistik ,Planlama ve Satın Alma

 

Ege Freni Kısaca Tanıyabilir miyiz?

Ege Fren 1987 senesinde kurulmuş bir firma. %51 Bayraktar Grubu ve %49 Dünya otomotiv piyasasında oldukça söz sahibi olan Amerika Merkezli Meritor Grubuyla ortaklığımız mevcut. 30.000 metrekare toplam alanımızın 17.000 metrekare kapalı alanında üretim yapıyoruz. İki tane fabrikamız var. Hem Pınarbaşı hem de serbest bölgede. Pınarbaşı fabrikamızı yurt içi müşterilerimize yaptığımız satışlar için, serbest bölge fabrikamızı ise yurt dışına yaptığımız satışlar için kullanıyoruz.

Ege Fren; isminden de anlaşılacağı üzere kampanalı fren  ve disk fren üreticisidir. Ancak bunun yanında fren parçaları, fren alt parçaları, dingil ve şasi parçaları da üretmektedir.  

2015 yılından beri AR-GE merkeziyiz. 35 mühendisimiz bu frenleri geliştirmek, daha verimli ve daha etkin üretimler yapabilmek için çalışmalarını devam ettiriyorlar. 80’i beyaz yaka kadro olmak üzere, toplamda 330 kişilik bir kadromuz var.  

Ege Fren %70 yurt dışına satış yapan bir firmadır. Yurt dışında, Avrupa’nın global kamyon üreticileri: Scania , MAN , Volvo , DAF, Renault, Magna Powertrain  gibi firmalarla direk çalışıyoruz. Yurt içinde ise Ford Otosan, Tofaş, Anadolu Isuzu , Otokar , Ege Endüstri ve BMC  firmaları ile çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

 

Neden BPC?

Çünkü Ege Fren olarak, bütçe çalışmalarını profesyonel bir yaklaşımla uygulama isteğimiz vardı. Profesyonellik, dışarıdan duyumlarımız, yapılan çalışmaların başarısı bizi BPC projesi yapmaya oldukça motive etti. Bütçe çalışmalarında manuel müdahalelerin azaltılması, excellerden kurtulmak ve canlı da kullanmış olduğumuz SAP sistemine bütçe uygulamasını da entegre ederek daha doğru sonuçlar almak için BPC uygulamasına geçmeye karar verdik. 

Vektora’yı çözüm ortağı olarak seçmenizdeki etkenler nelerdir?

Pazar araştırması yaptık, pazardaki uygulayıcılarla konuştuk, uygulama örneklerini gidip yerinde inceledik ve daha sonra almış olduğumuz geri bildirimlerin sonucunda Vektora ile çalışmaya karar verdik.

BPC Projesi ile Ege Frenin hayatının da neler değişti?

BPC projesi yapmaya karar verdiğimiz andan itibaren holding bünyemizde yer alan Bayraktar Bilgi Sistemleri Müdürlüğümüz araştırma ve çalışmalara başladı. Vektora ile yapılan bir proje planı neticesinde ekiplerimiz tanıştı.

 

BPC ile birim maliyetleri ve parça bazında maliyetleri görebilmeye başladık. ERP sistemimizdeki eksiklerimizi ve hatalarımızı fark ettik ve sistemi bu anlamda ERP sistemimizi daha verimli kullanabileceğimizi BPC sayesinde gördük. Bu proje ile bütçe planlamanın doğru verilerle, doğru maliyetlere nasıl geleceğini anlamış olduk. 

BPC Projesinin sağladığı yararlar nelerdir?

BPC bizce, SAP canlının kontrol noktasıdır. Her türlü veriyi BPC‘de test edebiliyorsunuz. Çapraz kontrollere olanak veriyor. Değişime uyum oldukça yüksek. Döviz kurları değiştiğinde tekrar çalıştırıp tekrar uygulamaya almak çok kolay. Müşteri satış rakamları değiştiğinde tekrardan güncel bilgilerle çalıştırıp sonuç almak çok kolay.

Farklı senaryolar çerçevesinde ona uygun verileri ve sonuçları BPC ‘de çok rahatlıkla yapabiliyoruz. El ettiğimiz en önemli ise fayda bütçe - fiili karşılaştırması oldu. BPC sayesinde bütçe-fiili karşılaştırmasını rahatlıkla yapabiliyoruz. SAP ve BPC ‘nin standardı otomotiv sektörü için yeterli bir standarttır.

Projenin başarı faktörleri nelerdir?

Yapmış olduğumuz standart uygulamalar çerçevesinde aldığımız raporlar ve çıkan sonuçlar oldukça başarılı oldu. Ekiplerin uyumu çok önemliydi, hem Vektora hem Ege Fren/ Ege Endüstri Ekibi oldukça uyumlu bir süreç yürüttüler. Uyumlu çalışma sayesinde bize söz verilen tarihte projeyi teslim aldık.

Vektora Ekibi otomotiv sektöründe oldukça tecrübeli bir ekip. Otomotiv sektörünün ihtiyaçlarını hem mali işler olarak hem finansman olarak hem tedarik zinciri olarak hem de satın alma olarak çok iyi bilen danışmanlara sahipler. Bu sayede karşılıklı olarak ne istediğimizi çok iyi anlayabildik.

Vektora ile beraber yol almak istediğiniz farklı projeler var mı ?

Vektora ile yapmış olduğumuz başarılı BPC projesinin ardından, farklı projelerde de birlikte ilerlemek istiyoruz. Önümüzdeki günlerde; Tedarik Zinciri Yönetimi, Depo Yönetimi, Kalite Yönetimi, IoT, Endüstri 4.0 gibi farklı projelerde Vektora ile iş ortaklığı yapmayı planlıyoruz.   

BPC projesi yapacak firmalara önerileriniz nedir?

Teknoloji çağında verileri doğru analiz etmek, kısa zamanda en uygun çözüme ulaşmak istiyorsanız hem teknik bilgisi hem üst yönetim desteği hem de başarılı ve lider kadrosuyla Vektora ile çalışılmasını öneriyorum.

webinar iletişim
Talebinizi İletin,
Size Hemen Yardımcı Olalım