Vektora Cozum

VEKTORA BLOG

Teknolojik Dönüşüm Yeni Nesil Fiori Uygulamaları İle Başlıyor!

Fiori, SAP standartlarındaki uygulamaları kullanan, modern bir kullanıcı deneyimi ürünüdür. Ayrıca italyancada “çiçekler” anlamına gelen “Fiori”nin,  bir bahçeyi güzelleştirmenin en etkili yollarından biri olarak düşünülmüş bir metafor olarak kullanıldığını, her fırsatta görebiliyoruz. SAP’nin birçok standart uygulamasını içinde barındıran Fiori, işletmeler için; eşsiz, hızlı, güvenilir ve tamamen kullanıcı dostu bir ortam sunuyor. Sunduğu bu ortam ile birlikte SAP’de bulunan özelliklere; gerçek zamanlı olarak, masaüstü ve tüm akıllı cihazlar ile tabletlerde, kullanımı kolay, benzersiz bir deneyim ile erişim fırsatı sağlıyor.

Türkiye’nin en büyük, dünyanın ise önde gelen insani yardım kuruluşlarından olan Türk Kızılayı, Vektora ile yaptığı iş ortaklığı ile dijital dönüşüm yolculuğunun startını verdi. Hızla değişen teknoloji dünyasına ayak uydurmak amacı ile, sistemlerini;  daha efektif, hızlı, stabil ve modern şekilde kullanacakları, SAP’ye taşıdılar. Bunun da sadece bir ERP çözümü ile olmayacağını bilerek, son teknolojilerden Fiori’yi de kullanarak, adaptasyonu hızlandırmak ve güçlendirmek istediler.

Türk Kızılay’ı tüm bunları göz önünde bulundurarak, İnsan Kaynakları Yönetimindeki aşağıdaki süreçleri, Fiori’ye taşıdı:

 • Adres ve İletişim Uygulaması: İş yükünü insan kaynakları departmanından alarak, çalışanların şirket içi süreçlere katılım fırsatı sağlayan, değişen adres ve iletişim bilgilerini kendilerinin güncelleyebildiği, kaydın değiştirilmesi için, şirkete özel onay mekanizmalarının kurgulanmasına imkan tanıyan uygulamadır.
 • Yasal Formlar: Personellerin yasal süreçlerini takip edebilmeleri için, Mal Bildirimi ve Aile Bildirim formlarının, PDF olarak masaüstü veya mobil cihazlar ile erişim sağlamasına olanak tanıyan uygulamadır.
 • Sicil Bilgileri: Personelin, sistemdeki bilgilerinden oluşan şirkete özel olarak tasarlanan CV’sine PDF formatında erişebildiği uygulamadır.
 • İzin Talep ve Onay: Çalışanların izin taleplerinde bulunabildikleri, izin süreçlerini takip edebildiği, kalan kotaları ile, geçmiş ve gelecek izinlerini görebildiği ve şirkete özel onay mekanizmalarının kurgulanabildiği uygulamadır.
 • Seyahat ve Masraf Onay: Çalışanların seyahat süreçlerini detaylı olarak tanımlayabildiği, seyahat sonrasında da masraflarını rahatlıkla girebildiği ve şirkete özel onay mekanizmalarının kurgulanabildiği uygulamadır.
 • Çalışan Arama Ekranı: Kolay arama ekranı yardımı ile tüm çalışanlar, kurum içinde istenilen personelin bilgilerine erişim sağlayabilirler. İletişim ve organizasyon verileri fotoğraflı olarak görüntülenebilmektedir. Böylece kurum içinde çalışan personelin telefon numarası ya da oda numarasına rahat bir şekilde erişim sağlanır.

vektora blog

 

 • Zaman Olayları: Hem çalışanların, işe giriş çıkış saatlerini görüntülemelerine, hem de yöneticilerin, ekibinin işe giriş çıkış saatlerini görüntülemelerini  sağlayan uygulamadır.
 • Personel Günlükleri: Çalışanların, günlük olarak kullanabildiği, gün içinde ve gelecek tarihlerde neler yapacağını planladığı ve tümünü raporlayabildiği uygulamadır. Outlook ile entegre çalışmaktadır.  Personelin kaydettiği işler ilgili tarihlerde hatırlatma olarak çıkarak, iş takibinin güçlü bir şekilde yapılmasını sağlamaktadır.
 • Ekip Takviminin görüntülenmesi: Personeller, ekip takvimi uygulaması ile, ekibin izinlerini, çalışma takvimlerini görüntülenebilir.
 • Personel Profili: Kurumda çalışan personeller kendi profillerine bu uygulamadan erişim sağlayabilirler. Kendi fotoğraflarını, organizasyonel bilgilerini ve iletişim detaylarını görüntüleyebilirler. Bu uygulama SAP eğitim ve performans  modülleri ile entegre çalışmaktadır. Bu uygulama yaklaşan kursları, personellerin yetkinliklerini, performanslarını göstermektedir.
 • Ücret Pusulası: Personellerin geçmiş ve güncel bordro zarflarını bilgisayardan, tabletlerden ve mobil cihazlardan görüntüleyebildikleri uygulamadır.  Bu uygulama yardımı ile personeller bordro zarflarının PDF çıktılarını indirebilir ve saklayabilirler.
 • Organizasyon Şeması: Bu uygulama sayesinde, personeller,  tüm şirketin organizasyon şemasını hiyerarşik ve ağaç şeklinde görebilmelerinin yanı sıra, personellere ait temel bilgilerin (pozisyonu, mail adresi, telefonu gibi..) görüntülemesi de sağlanmaktadır. Kurum genelinin yanı sıra, yöneticiye özel olarak geliştirilen bu uygulama yardımı ile yöneticiler, sadece kendi ekibinin şemasını ve ekibinin istedikleri ve şirkete özel olarak tasarlanabilen tüm bilgilerine,  tek tık ile ulaşabilmektedir.

 

Projenin entegrasyonu 01.01.2019 tarihinde tamamlanmış ve yukarıda anlatılan süreçler 5.509 personelin kullanımına açılmıştır. Projenin canlı sisteme taşınmasından itibaren, ilgili süreçleri sayılarla anlatmak gerekirse

Yukarıdaki sayıların bize anlattığı üzere, Türk Kızılayı’nın kolay ve hızlı işleyen böyle bir sisteme ne kadar ihtiyaç duyduğunu görüyoruz. Fiori’nin kurumlara ve şirketlere sağladığı faydalara da bunun üzerinden değinecek olursak;

 • Taleplerin, her türlü ortamdan –masaüstü, tablet ve akıllı cihaz yapılabilmesi ile, kolay ulaşılabilirlik ve buna bağlı olarak yakalanan pratik kullanım
 • Sadece taleplerin değil, taleplere verilen onayların da her türlü ortamdan verilebilmesi nedeniyle yakalanan hız ve akışların dinamikliği
 • Uygulamaların rol bazlı verilebilmesiyle, personeller arasında yetkilendirme ve standardizasyonun sağlanması
 • Güvenilir altyapısı ile, sürekliliğin sağlanması

vektora blog

 • Süreçleri birbirini etkileyen ekiplerin, birbirlerine ihtiyaç duymadan, hızlı ve sağlam ve en önemlisi entegre olarak aksiyon alabilmesi.
 • Verilerin daima en güncel hali ile tutulması

Tüm bu dinamikliğin ve kullanım kolaylığının sonucu olarak, fiori Türk Kızılay’ında ‘Kolay Kızılay’ adı  ile kullanılmaktadır.

Türk Kızılayı ve Vektora, sadece bir sistemin uyarlanmasını sağlamakla kalmayıp, yakalanan bu dinamizm ile dönüşüm sürecini olması gerektiği gibi; sağlıklı, hızlı ve en önemlisi iki tarafın da mutluluğu ile tamamlamıştır. Yukarıdaki faydaları çoğaltmamız mümkün, fakat burada değinilmesi gereken en önemli nokta, kazanılan zaman ile birlikte, personelin kendisine ve işine daha fazla zaman ayırabilmesi ve yine bunun getirisi olarak da mutlu çalışan profili yakalamak idi. Bunun sağlanması, projenin adına yakışır bir şekilde Türk Kızılayı ve Vektora için daha fazla iyiliğe ulaşılmasını sağlayan bir “pusula” olmuştur.

                                                                                                                                                                                                                                                                                             Enes Aytekin

 Vektora SAP HCM Uygulamaları Danışmanı

webinar iletişim
Talebinizi İletin,
Size Hemen Yardımcı Olalım