Vektora Cozum

VEKTORA BLOG

Gayrimenkul Yönetiminde Entegre Çözüm

 

Gayrimenkul portföyünü tek merkezden uçtan uca yönetme imkanı tanıyan SAP Real Esate Management (SAP RE) çözümünü, Vektora SAP Finansal Uygulamalar Takım Lideri Burak Başarslan anlattı. Ekip olarak gerçekleştirmiş oldukları projelerde çözümün gayrimenkul yönetimi için sağladığı faydalardan bahseden Başarslan, Vektora’nın gerçekleştirdiği ve halen devam etmekte olan SAP Gayrimenkul Yönetimi projeleriyle bu alanda önemli bir deneyim sahibi olduğunun altını çizdi ve sorularımızı yanıtladı.

SAP’nin gayrimenkul yönetim çözümü  hangi sektörlerde ne tür ihtiyaçları karşılıyor?

SAP Gayrimenkul Yönetim çözümü; Yatırım Yönetimi, Alan Yönetimi, Kira Kontrat Yönetimi, Bakım Onarım Yönetimi süreçleri ile beraber gayrimenkul yönetiminde uçtan uca bir çözüm sunmaktadır. Perakende ve Bankacılık gibi sektörlerde mağaza/şube renovasyon çalışmalarını projelendirerek yatırım maliyeti takibi, kira kontratlarının ödeme koşulları, cezai şartları ve periyodik artışları gibi koşulların sistem tarafından hesaplanması ve takibi, alt kiralamalar için faturalaşmalar, yönetimi yapılan alanların toplam ölçümleri, demirbaş listeleri, bakım onarım ihtiyaçlarının tedarikçilere bildirimi ve iş takibi ile maliyet takibi gibi fonksiyonlar kullanılmaktadır. 

Bununla beraber Vektora olarak edindiğimiz deneyim ile müşterilerimizin geleceğe dönük analiz ve tahmin yapmalarına olanak sağlayan BW/BO araçlarını da kullanan raporlar sunmaktayız.

SAP Gayrimenkul Yönetim Çözümü, gayrimenkul yatırımı yapan  AVM/Ofis yönetim sektörleri için gayrimenkul yönetiminin diğer fonksiyonlarına ek olarak; ortak alan yönetimi, oda rezervasyonları, 3rd parti yönetim şirketlerine işletme hakkı devirleri gibi işlevleri de sunmaktadır.

VEKTORA olarak gerçekleştirdiğiniz SAP Gayrimenkul Yönetimi projelerinden bahseder misiniz? Kazanımları ne oldu?

Aynı holding bünyesindeki gayrimenkul ve teknoloji/beyaz eşya gruplarında iki ayrı proje gerçekleştirdik.Türkiye’nin Teknoloji Devi olarak bilinen beyaz eşya ve teknoloji firmasında gerçekleştirdiğimiz proje, ön analiz ve hazırlık dönemi ile beraber yaklaşık olarak 5 aylık bir sürede gerçekleştirildi. 

Proje ile mağaza ve ofis kiralama sözleşmelerinin SAP Esnek Gayrimenkul Yönetim Modülü (RE-FX) üzerinde takibini ve sözleşmelerin otomatik ödeme süreçlerine dahil edilmesini sağladık. Ayrıca aynı holdinge ait İstanbul’un en prestijli alışveriş merkezlerinden birinin, müşterileri ile kira sözleşmelerine uygun faturalandırmaları ve AVM-Residence yönetim süreçlerini RE-FX modülü üzerinde takip edilebilmesini sağladık. Bu projede AVM kısmı canlı kullanımda olup, residence kısmı Haziran sonu canlı kullanımda olacak.

“Perakende Sektöründe İlklerden Biri”

Gayrimenkul grubunda gerçekleştirdiğimiz ve canlı geçişi planlama aşamasında olan projeyi ise  7 aylık bir sürede gerçekleştirdik. Bu proje ile mevcut  işleyişte kiralama sözleşmelerinin, sözleşmelere bağlı ödeme verileri ve ödeme emirlerinin iletilmesi süreçlerinin kişiye bağımlılığı ortadan kalktı. Uçtan uca bir sözleşmenin tüm hayatı SAP üzerinden takip edebilir hale geldi. Sistem üzerinde belirtilmiş kritik sözleşme hükümleri olası hataları minimize ederken, diğer SAP uygulamaları ile entegrasyonu sayesinde harcanan efor açısından verimlilik optimum seviyeye çıktı.
Ayrıca bu proje, diğer SAP RE-FX projelerinden farklı olarak perakende sektörüne yönelik ilk çalışmalardan biri olma özelliğide taşımaktadır

“Türkiye’nin en önemli süpermarket zincirlerinden birinde SAP RE Projesi ile 5000 adet kira sözleşmesini sitem üzerinde takibi sağlandı”

Türkiye’nin en önemli süpermarket zincirlerinden birinde gerçekleştirdiğimiz proje ile yaklaşık 5000 adet kira sözleşmesinin sistem üzerinden takip edilebilmesi sağladık. Bu sayı diğer projelerde karşılaşılan sayılardan kat kat fazladır. Ayrıca kira sözleşmelerinin yanında alt kiralama sözleşmelerine ait faturalaşma işlemlerinin de SAP Esnek Gayrimenkul Yönetim modülü (SAP RE-FX) üzerinden yapılmasını sağladık. Bu büyük süpermarket zincirinin hem kiracı hem de kiraya veren rolünde olduğu projede, SAP Real Estate modülü çift yönlü olarak kullanılacağı için önemli bir SAP Gayrimenkul Yönetim  projesidir.

Devam eden projelerinizden bahseder misiniz? 

“Hedef: Konsolide raporlar alarak pazarlık gücünü artırma”

Bünyesinde 9 şirket bulunan Türkiye’nin en büyük gruplarından birinde 5 grup şirketini kapsayacak bir SAP Esnek Gayrimenkul Yönetim projesine devam ediyoruz. Nisan ayında başlayan projenin ilk fazını Temmuz ayında canlı kullanıma almayı planlıyoruz.
Tüm gruba ait sözleşmelerin merkezi bir sistem üzerinden yönetimini sağlayarak, konsolide raporlar alarak pazarlık gücünü artırmanın asıl hedef olduğu projede, ödemelerin ve tahsilatların sözleşme koşullarına uygun şekilde yürütülmesi ve geleceğe yönelik projeksiyon raporları alarak planlamalar için veri oluşturabilmek hedefleriyle bu projeye başladık. Şu an geldiğimiz noktada sistem hazırlıklarını büyük ölçüde tamamlayarak bir yandan da veri hazırlıklarına yoğun bir takvimle devam ediyoruz.

Başarslan, son olarak perakende sektörü, AVM, banka, ve Gayrımenkul Yatırım Ortaklığı sektöründe  gayrimenkul portföylerinin tüm yaşam döngüsünü SAP Gayrimenkul çözümü sayesinde  tek merkezden entegre olarak yönetmenin sunduğu faydaları özetledi. Başarslan, tek merkezden kontrolün hataları minimize etmesi, insana bağlılığın azalması gibi önemli zaman ve maliyet avantajları sağlamakla  birlikte, sağlıklı yürütülen bir gayrımenkul portföy yönetimi sonrasında doğru verilerle yapılan raporlamaların doğru maliyet değerlendirmesi sağlayacağını belirtti

 

webinar iletişim
Talebinizi İletin,
Size Hemen Yardımcı Olalım